Czwartek, 28. lipca 2016

Ostatnia aktualizacja11:44:58

Prawo Porady prawne Utrata statusu bezrobotnego nie pozbawia ubezpieczenia
 

Utrata statusu bezrobotnego nie pozbawia ubezpieczenia

Email Drukuj

Gustaw M. zgłosił się do redakcji z decyzją o pozbawieniu go statusu osoby bezrobotnej. Podał też jego przyczynę. Odrzucił propozycję pracy PUP.
-Nie mogłem przyjąć tej oferty –usprawiedliwiał się nasz rozmówca. Czekam na nowy termin ratującej życie operacji. O tak przykrych sprawach trudno jest rozmawiać z urzędnikiem.

Z udostępnionej nam przez zainteresowanego dokumentacji medycznej wynika, iż nasz czytelnik od kilku miesięcy poddawany jest specjalistycznym badaniom, po tym, jak w maju br. wykryto u niego zmianę w węzłach chłonnych. W świętokrzyskim centrum onkologii wyznaczono potem termin operacji. Jednak nie można jej było przeprowadzić z powodu zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi. Teraz Gustaw M. „zbija” cukier i czeka na drugi termin operacji.
-Pozbawienie mnie teraz statusu osoby bezrobotnej oznacza utratę ubezpieczenia zdrowotnego -żali się Gustaw M. Nie mam pieniędzy na opłacenie operacji, pobyt w klinice i ewentualne dalsze, kosztowne leczenie. Nie mogę stracić kolejnej szansy na operację. Na wyznaczenie kolejnego terminu mogłoby być już za późno.
Pomogliśmy Gustawowi M. w napisaniu odwołania do wojewody świętokrzyskiego z jednoczesną prośbą o przywrócenie statusu bezrobotnego. Nie wiadomo jednak, czy zostanie uwzględniona dołączona do odwołania dokumentacja medyczna i wyniki badań sprzed kilku miesięcy (najnowsze pozostały w klinice).
Poradziliśmy zainteresowanemu wystąpienie o kserokopię wyników wykonanych ostatnio badań. Dyrektor PUP w Ostrwocu, po zapoznaniu się z tą szczególną sprawą zaproponował inne, szybsze rozwiązanie - objęcie ubezpieczeniem za pośrednictwem MOPS. Wszystkie związane z tym formalności można załatwić na miejscu, w ośrodku. Byłoby to ubezpieczenie na okres trzech miesięcy. Po ich upływie będzie mógł znów ubiegać się o status osoby bezrobotnej lub też o rentę, jeśli stan zdrowia uniemożliwi mu ubieganie się o pracę.