Wtorek, 27. września 2016

Ostatnia aktualizacja23:49:25

Gorący temat Obecnie na stronie jest 133 gości 
Prawo Porady prawne Utrata statusu bezrobotnego nie pozbawia ubezpieczenia

Utrata statusu bezrobotnego nie pozbawia ubezpieczenia

Email Drukuj PDF

Gustaw M. zgłosił się do redakcji z decyzją o pozbawieniu go statusu osoby bezrobotnej. Podał też jego przyczynę. Odrzucił propozycję pracy PUP.
-Nie mogłem przyjąć tej oferty –usprawiedliwiał się nasz rozmówca. Czekam na nowy termin ratującej życie operacji. O tak przykrych sprawach trudno jest rozmawiać z urzędnikiem.

Z udostępnionej nam przez zainteresowanego dokumentacji medycznej wynika, iż nasz czytelnik od kilku miesięcy poddawany jest specjalistycznym badaniom, po tym, jak w maju br. wykryto u niego zmianę w węzłach chłonnych. W świętokrzyskim centrum onkologii wyznaczono potem termin operacji. Jednak nie można jej było przeprowadzić z powodu zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi. Teraz Gustaw M. „zbija” cukier i czeka na drugi termin operacji.
-Pozbawienie mnie teraz statusu osoby bezrobotnej oznacza utratę ubezpieczenia zdrowotnego -żali się Gustaw M. Nie mam pieniędzy na opłacenie operacji, pobyt w klinice i ewentualne dalsze, kosztowne leczenie. Nie mogę stracić kolejnej szansy na operację. Na wyznaczenie kolejnego terminu mogłoby być już za późno.
Pomogliśmy Gustawowi M. w napisaniu odwołania do wojewody świętokrzyskiego z jednoczesną prośbą o przywrócenie statusu bezrobotnego. Nie wiadomo jednak, czy zostanie uwzględniona dołączona do odwołania dokumentacja medyczna i wyniki badań sprzed kilku miesięcy (najnowsze pozostały w klinice).
Poradziliśmy zainteresowanemu wystąpienie o kserokopię wyników wykonanych ostatnio badań. Dyrektor PUP w Ostrwocu, po zapoznaniu się z tą szczególną sprawą zaproponował inne, szybsze rozwiązanie - objęcie ubezpieczeniem za pośrednictwem MOPS. Wszystkie związane z tym formalności można załatwić na miejscu, w ośrodku. Byłoby to ubezpieczenie na okres trzech miesięcy. Po ich upływie będzie mógł znów ubiegać się o status osoby bezrobotnej lub też o rentę, jeśli stan zdrowia uniemożliwi mu ubieganie się o pracę.

 

Wirtualny spacer po Ostrowcu Świętokrzyskim