Środa, 28. września 2016

Ostatnia aktualizacja06:54:24

Gorący temat Obecnie na stronie jest 193 gości 
Prawo Porady prawne Grzywna za zakłócanie ciszy nocnej

Grzywna za zakłócanie ciszy nocnej

Email Drukuj PDF

O poradę prawną w nietypowej sprawie zwrócił się do nas 18 -letni uczeń jednej z ostrowieckich szkół średnich, którego kilka dni wcześniej ukarano mandatem za zakłócanie spokoju podczas ciszy nocnej.

-W poprzedni weekend wracałem wraz z kolegami z imprezy. Nikt z nas nie był pod wpływem alkoholu. Byliśmy w dobrych humorach. Idąc śpiewaliśmy. Teraz wiem, że za głośno zwłaszcza, że było już po północy. Kiedy przechodziliśmy przez centrum handlowe na os. Słonecznym, zatrzymali nas funkcjonariusze policji. Nie badano nas alkomatem, ale zarzucono zakłócenie ciszy nocnej. Podczas wypisywania mandatów (po 200 zł każdy) funkcjonariusze uprzedzili nas, że mamy prawo do odmowy ich przyjęcia. W takim przypadku wniosek o ukaranie zostanie skierowany do sądu. Obawiałem się, że to byłaby kara za nie przyjęcie mandatu, więc nie zgłosiłem żadnego sprzeciwu. W domu zacząłem się zastanawiać, czy nie będzie można odpracować kary? Nie mam przecież własnych pieniędzy, a nie chciałbym obciążać rodziców tak znaczącym dla nas wszystkich wydatkiem. Czy istnieje taka forma zamiany mandatu – pytał nas 18 -latek.
-Z samej istoty mandatu wynika brak możliwości odwoływania się od niego, zamiany na inny środek –wyjaśnia Ewa Libuda, pełniąca obowiązki oficera prasowego ostrowieckiej policji. Mandatu można nie wziąć, jeśli już został przyjęty, staje się od razu prawomocny. Warto przy okazji dodać, iż zgodnie z art. 51 par. 1 Kodeksu wykroczeń, karze: aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny podlega ten, kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym. Jednakże ustawodawca w art. 101 par. 1 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, przewidział nadzwyczajny środek zaskarżenia w postaci uchylenia prawomocnego mandatu. I tak, prawomocny mandat karny ulega uchyleniu, jeżeli grzywnę nałożono za czyn nie będący czynem zabronionym jako wykroczenie. Uchylenie występuje na wniosek ukaranego w terminie 7 dni od daty uprawomocnienia się mandatu z urzędu. Uprawniony do uchylenia prawnego mandatu jest sąd.
Podczas rozprawy obwiniony może poprosić o zastosowanie innego środka, np. o możliwość odpracowania grzywny. Sąd może się do tego przychylić, utrzymać wymierzoną karę, lub od niej odstąpić.
Pomogliśmy 18 -latkowi przygotować wniosek do Sądu Rejonowego Wydziału II Karnego. Następnego dnia obwiniony złożył go w sądzie.
 

Wirtualny spacer po Ostrowcu Świętokrzyskim